2019 Readers Choice Results!

BEST CHEF 

  1. Kelly English, The Second Line/Restaurant Iris/ Fino’s
  2. Michael Patrick, Rizzo’s Diner
  3. Felicia Suzanne, Felicia Suzanne’s

BEST COCKTAIL/WINE LIST

  1. Catherine & Mary’s
  2. Hog & Hominy
  3. Alchemy

FAVORITE DATE SPOT

  1. Andrew Michael Italian Kitchen
  2. Restaurant Iris
  3. Southern Social

BEST HEALTHY RESTAURANT

  1. City Silo Table + Pantry
  2. Wild Beet Salad Co.
  3. Cheffie’s Cafe

BEST BRUNCH

  1. Bounty on Broad
  2. Majestic Grille
  3. Sage Memphis

Best Fast Casual:

  1. Cheffie’s Cafe
  2. Zaka Bowl
  3. Swanky’s Taco Shop

Best Patio/Outdoor Space

  1. Railgarten
  2. Loflin Yard
  3. The Second Line

BEST GROCERY

  1. Sprouts
  2. Trader Joe’s
  3. Kroger

FAVORITE LOCAL BEER

  1. Wiseacre
  2. Memphis Made
  3. Ghost River

Best Fitness Studio:

  1. HOTWORX 
  2. ZenStudio Fitness
  3. Energy Fitness

Best Yoga Studio:

  1. Sumits Yoga
  2. Delta Groove Yoga
  3. mind/body HAUS

BEST INDOOR CYCLING

  1. ZenStudio Fitness 
  2. 2. LiveFIT
  3. 3. CycleBar

BEST GYM

  1. Energy Fitness
  2. YMCA
  3. Germantown Athletic Club

Best Personal Trainer

  1. Tonya Tittle, Energy Fitness Memphis Personal Training Studio
  2. Mary-Marsha Riley, Wellhouse Fitness
  3. Chris Collins, Life Time Fitness

Best CrossFit Gym

  1. Metabolic CrossFit
  2. CrossFit Hit & Run Triad
  3. CrossFit SOPO Germantown

Best Pilates Studio

  1. Club Pilates
  2. Core Collective Broad
  3. The Pilates Centre of Ballet Memphis

BEST RACE (longer than a 10K)

  1. St. Jude Marathon
  2. Great American River Run
  3. Big Buffalo 50

BEST RACE (10K or shorter)

  1. Breakaway Bardog 5K
  2. St. Jude 10K
  3. Cooper Young 4 Miler

LIFESTYLE

Best Fitness Retail

  1. Lululemon
  2. Athleta
  3. Breakaway Running

Best Bike Shop

  1. Victory Bicycle Studio
  2. Peddler Bike Shop
  3. Bikesmith

Best Hair Salon

  1. Pavo Salon
  2. Baron’s Man Cave
  3. Capelli/Ryan Patrick Salon

Best Doggie Day Care

  1. Grace Animal Hospital
  2. Dogs Rule
  3. Collierville Canine Club

HEALTH + WELLNESS

Best Dermatologist

  1. Dr. Alan Levy, Levy Dermatology
  2. Dr. Purvisha Patel, Advanced Dermatology
  3. Dr. Alan Tanenbaum, Tanenbaum Dermatology

Best Plastic Surgeon:

  1. Dr. Neumon Goshorn, Goshorn Aesthetics
  2. Dr. Karen Quigley, Plastic Surgery Group of Memphis
  3. Dr. Roberto Lachica, University Plastic Surgeons

Best Pediatrician

  1. Dr. Chris Hanson, Laurelwood Pediatrics
  2. Dr. Landon Pendergrass, Pediatric Consultants
  3. Dr. Robert Eiseman, Kronenberg, Tsui, Eiseman

Best Orthopedist

  1. Dr. David Brown, OrthoSouth
  2. Dr. Laura Lendermon, Lendermon Sports Medicine
  3. Dr. Raymond Gardocki, Campbell Clinic

Best OB/GYN

  1. Dr. Susan Murrmann, McDonald Murrmann Women’s Clinic
  2. Dr. Todd Chappell, Adams Patterson Gynecology
  3. Dr. Frank Ling, Women’s Health Specialists

Best Ophthalmologist/Optometrist

  1. Dr. Rolando Toyos, Toyos Clinic
  2. Dr. Kenneth Weinberg, Optical Outlet
  3. Dr. Jared Powelson, Midtown Eye Care

Best Medi-Spa

  1. McDonald Murrmann Center for Skin & Laser
  2. Glo Medical Aesthetics & Hair Spa
  3. Solutions Medical Center

Best Dentist

  1. Dr. Jodi Rump, Main Street Dental
  2. Dr. Daniel Bird, Crosstown Dental
  3. Dr. Scott Edwards, Scott Edwards Cosmetic & Family Dentistry

Best Veterinary Clinic

  1. Grace Animal Hospital
  2. Walnut Grove Animal Clinic
  3. Utopia Animal Hospital

Best Physical Therapist

  1. Trevor Ling, Peak Potential Physiotherapy & Wellness
  2. David Grigsby, MidSouth Orthopaedic Rehab
  3. Mark Temme, OrthoSouth

Best Podiatrist

  1. Dr. Brian Kiel, Podiatry Centers of Memphis
  2. Dr. Frank Ognibene, Ognibene Foot Clinic
  3. Dr. Carla Martin, DeSoto Foot Care & Pedi-Spa

Best Mental Health Professional

  1. Dr. Valerie Arnold, CNS Healthcare
  2. Dr. Arif Mirza, Germantown Private Psychiatry
  3. Dr. John Leite, Cordova Psychological Associates

Best Chiropractor

  1. Dr. Jeremy Jessop, Active Health Chiropractic
  2. Dr. Brad Cole, Cole Pain Therapy Group
  3. Launch Chiropractic

Best Massage Therapist

  1. Mae Jenson, Energy Fitness
  2. Larrie Rodriguez, Midtown Massage & Bodywork
  3. Kenai Massage

Best Acupuncturist

  1. Mike Falco, Twin Reeds Acupuncture
  2. Candace Billings, Sundara Institute
  3. Dr. Charlie Ly, Dr. Ly Natural Health

Best Nutritionist/Dietician

  1. Dr. Amanda Ling, Peak Potential Physiotherapy & Wellness
  2. Tonya Tittle, Energy Fitness
  3. Dr. Keith Amodeo, Collierville Weight Loss Center

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: